Rusya İran – İsrail savaşına dahil oldu, Amerika’ya tehdit gibi uyarı

Rusya, İran’ın İsrail’e saldırısının ardından sessizliğini bozdu. Rusya lideri Putin adeta Amerika’ya meydan okuyan bir çıkış yaptı.

İran’ın İsrail’i vurmasıyla birlikte ilk açıklamalardan biri İngiltere ve Amerika’dan gelmiş ve iki devlet de İsrail’e destek açıklamasında bulunmuştu. Asıl merak edilen Rusya’nın nasıl bir tavır takınacağıydı.

Bilindiği üzere İran son yıllarda Rusya ve Çin denklemindeki en büyük taraflardan birisiydi.

Uzmanlar İran’ın İsrail’i vurmasının akabinde çeşitli açıklamalar yaparak, İran’ın bu saldırıyı Rusya’dan onay alıp gerçekleştirdiğini iddia etmişlerdi.

İlk saldırı anından itibaren gözlerin çevrildiği Rusya’dan geç de olsa açıklama geldi.

Rusya lideri Putin oldukça sert bir açıklama yaparak Amerika’nın İran’a olası bir saldırısında devreye gireceklerini belirtti.

Bu açıklama oldukça sıcak ve kaynaklar tarafından tam olarak doğrulanmış değil. Fakat Putin’in bu tarz bir açıklamada bulunması zaten bekleniyordu.

Öte yandan İran’ın yolladığı droneların Irak üzerinden havalandırıldığı ortaya çıktı. İlk başta 100 – 200 olarak belirtilen drone sayısının 500’ü aştığı iddia edildi.

İran’ın drone saldırısını Yemen’den kalkan droneların da desteklediği ve bu saldırı esnasında balistik füzelerin de devreye gireceği iddia ediliyor.

Rusya’nın açıklamasının ardından Amerika’nın nasıl bir tavır takınacağı ise ciddi anlamda merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x